Elértünk oda, amikor a digitális jegybankpénzek kiválthatják a készpénzt, és javíthatják a pénzügyi integrációt - írja a CNBC az IMF-vezérre hivatkozva.
A márciusi bankválságokat követően a magyar gazdasági sajtóban is előtérbe került a digitális jegybankpénz mint egy lehetséges megoldás a bankpánikra. Lásd például Zsiday Viktor írását. Korábbi cikkemben részletesen bemutattam a modern bankrendszer működését, elemeztem az SVB és a Credit Suisse válságát, végezetül csupán felvillantottam a digitális jegybankpénz lehetőségét. Most ez utóbbira térnék ki részletesen.
A Mastercard egy digitális jegybankpénzek fejlesztését támogató partnerprogramot indított, amelyet az ökoszisztémában tevékenykedő cégek alkotnak, mint például a Ripple vagy a Consensys - számolt be a Finextra.
Az Európai Unió szerdán közzéteszi a digitális jegybankpénzek jogi alapját képező szabálytervezetet, amennyiben az Európai Központi Bank úgy dönt, hogy az elkövetkező években digitális pénzt bocsát ki.
A nemzetközi digitális jegybankpénz (CBDC) globális platformját fejleszti a Nemzetközi Valutaalap (IMF), 10 ország jegybankja már be is fejezte a tervek átvizsgálását - írja a Reuters.
A bankválság nem bug, hanem feature, visszatérő velejárója a bankrendszer jelenlegi működésének, amelyben összekeveredik a biztonságos pénzmegőrzés és a tranzakciókra szolgáló pénz kezelése a kockázatos hitelezéssel – írja blogján Zsiday Viktor befektetési szakember, aki szerint mielőbb be kellene vezetni a digitális jegybankpénzt, amely mindezt orvosolhatná.
Vlagyimir Putyin orosz elnök az országra helyezkedő szankciós nyomás közepette egy új, blokklánc-alapú digitális fizetési rendszert sürget a határokon átnyúló tranzakciókhoz - írja a Cybernews.
Miközben azt továbbra sem tudjuk, hogy a jegybankok mennyire nyúlnak bele majd a digitális jegybankpénzeikkel a hagyományos kétszintű bankrendszer működésébe, és hogyan fogják átformálni a bankszektor működését, azért a tesztek, pilotok és a tervek sorra indulnak a legnagyobb világgazdasági súlyú pénznemek esetében is. Összeszedtük, szerintünk éppen melyik öt projektet érdemes figyelni.
A New York-i Fed kifejlesztett egy nagykereskedelmi CBDC prototípust, amelyet a blokklánc alapú határon átlépő devizatranzakciókban tesztelnek -írja a Finextra.
Az Indiai Központi Bank megkezdte a digitális rúpia nagykereskedelmi kísérleti alkalmazását, amelyet heteken belül egy kiskereskedelmi kísérlet is követhet - számolt be a Finextra.
Szinte a világ összes jegybankja kutatja már a digitális jegybankpénz bevezetésének lehetőségét, de vannak olyan országok is, ahol már túl vannak a formabontó fizetőeszköz kibocsátásán. A jegybankokat több tényező is motiválhatja a mielőbbi bevezetésre: a magánkibocsátású pénzek növekvő népszerűsége, az érintésmentes gazdaság térnyerése, az innováció ösztönzése, valamint a monetáris politika hatékonyságának növelése. Bármi is a cél, már egyfajta verseny is kialakult az országok között, hiszen a lemaradók könnyen szembesülhetnek azzal, hogy egy nagyobb befolyású deviza digitális változata kiszoríthatja a saját nemzeti fizetőeszközüket a piacról. A digitális jegybankpénz bevezetésének lehetőségeit legutóbb az MNB is összefoglalta két tanulmányban. Cikkünkben sorra vesszük a két dokumentum (A digitális jegybankpénz térhódítása, A lakossági digitális jegybankpénz potenciális előnyei) fontosabb megállapításait.
Az Európai Központi Bank tavaly jelentette be, hogy aktívan vizsgálja a digitális euró bevezetésének lehetőségeit. Más központi bankokhoz hasonlóan ugyanis az EKB is látja a kriptopénzek térnyerését és a készpénz ütemes visszaszorulását a gazdaságban. Tényleges fejlesztések még nem indultak el, de az EKB már kiválasztotta azt az öt piaci szereplőt, amely részt vesz majd a munkálatokban. A végső változatról tehát még keveset tudni, de az EKB egy jelentésben már összefoglalta elvárásait és elképzeléseit a projekttel kapcsolatban. Cikkünkben ezeket vesszük sorra.
A svéd, a norvég és az izraeli központi bank a Nemzetközi Fizetések Bankjával közös projektet indított a központi banki digitális pénzzel történő nemzetközi lakossági és üzleti fizetések tesztelésére - írja a Reuters a Svéd Riskbank közleménye alapján.
Az Európai Központi Banknak korlátoznia kellene az általa kibocsátani tervezett digitális jegybankpénz mennyiségét, hogy ne fosszák meg a bankokat a betéteiktől, és ne befektetési eszköz, hanem fizetési eszköz legyen a digitális euró - nyilatkozta Francois Villeroy de Galhau, a Banque de France elnöke kedden.
Nagy lehetőségeket lát a digitális jegybanki pénz, konkrétan a digitális euró bevezetésében a német Bundesbank elnöke.
Az izraeli jegybank egy olyan technológiával kísérletezik, amely lehetővé tenné, hogy egyes digitális jegybankpénzzel zajló fizetések névtelenül történjenek - írja a Finextra.
Sokat vár a lépéstől Donald Trump.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Elsőre talán nem is olyan nyilvánvaló.
Sokak szerint még novemberben eléri a mérföldkövet az árfolyam.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?
Mit tehet a kormány?
Hallgasd meg az előzetest már most!